Jaka stawka VAT dla sprzedaży produktów i posiłków na wynos
Pomimo nowej matrycy nadal stawka VAT dla sprzedawanych w lokalach gastronomicznych produktów takich jak lody, smoothie czy wyroby cukiernicze budzi wątpliwości.
Analizując sprzedaż w lokalach gastronomicznych, można rozróżnić dwie formy oferowanych produktów: produkty gotowe, które służą dalszej odsprzedaży i stanowią towar handlowy oraz produkty serwowane bezpośrednio w lokalach, które po odpowiednim przygotowaniu i podaniu, w formie całkowicie przetworzonej, są sprzedawane klientowi.
Przepisy ustawy o VAT w zakresie stawek stosowanych w gastronomii, obowiązujące przed lipcem 2020 r., rozróżniały:
∑ usługi związane z wyżywieniem opodatkowane stawką 8 proc. VAT oraz
∑ sprzedaż gotowych posiłków i dań na wynos, która korzystała z opodatkowania stawką 5 proc. VAT.
Przed wejściem w życie tzw. matrycy stawek VAT zasadnicze znaczenie dla branży miało ustalenie, czy dochodzi do świadczenia usług gastronomicznych (stawka 8 proc. VAT), czy do dostawy towarów jako posiłków „na wynos” (stawka 5 proc. VAT). Dla uznania za usługę istotne znaczenie miało zapewnienie obsługi kelnerskiej, miejsca do spożycia posiłku, kreowanie atmosfery przez wystrój i muzykę w lokalu. Natomiast posiłki, które były podgrzewane i „składane”, były uznawane za dostawy towarów. Ówczesne przepisy wywoływały wiele sporów w zakresie VAT.
Na gruncie obecnych przepisów ustawy o VAT sprzedaż „na miejscu” i „na wynos” jako objęta w obydwu sytuacjach PKWiU 56 (usługi związane...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta